Historia Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego Szkoły Mistrzostwa Sportowego Polskiego Związku Hokeja na Lodzie w Sosnowcu.
Historia Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego Szkoły Mistrzostwa Sportowego Polskiego Związku Hokeja na Lodzie w Sosnowcu rozpoczęła się 20 lat temu. Inicjatorem powstania placówki kształcącej młodych hokeistów był pan Jan Rodzoń. Ten niezwykle zasłużony dla polskiego hokeja człowiek marzył o założeniu szkoły, wzorowanej na tych, jakie miał okazję podziwiać poza granicami kraju. Do pomysłu z entuzjazmem odnieśli się panowie Jacek Bieniek i Jerzy Mruk. Jacek Bieniek – zawodnik, trener, sędzia i działacz hokejowy – był kierownikiem wyszkolenia PZHL i koordynatorem pracy z młodzieżą. Pan Jerzy Mruk, zawodnik, trener i działacz sportowy, poświęcił się głównie działalności szkoleniowej. Wspomniana trójka wraz z Maciejem Opalskim, ówczesnym dyrektorem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sosnowcu, doprowadziła we wrześniu 1994 roku do inauguracji roku szkolnego w Niepublicznym Liceum Ogólnokształcącym Szkole Mistrzostwa Sportowego Polskiego Związku Hokeja na Lodzie w Sosnowcu.
Właśnie w Sosnowcu istniały sprzyjające warunki dla działalności tego typu placówki szkolno-sportowej, gdyż miasto dysponowało bazą treningową w postaci profesjonalnego lodowiska. W tym okresie nie było w Sosnowcu drużyn ligowych, trenowały wyłącznie zespoły młodzieżowe, co dawało możliwość wykorzystania obiektów na Stadionie Zimowym dla potrzeb szkoły. Pełnomocnikiem z ramienia PZHL został oczywiście pan Jan Rodzoń, który do dnia dzisiejszego jest wielkim przyjacielem szkoły. Pierwszym trenerem był pan Jerzy Mruk, do którego dołączył Władimir Safonov. Przyjęto 33 uczniów, których liczba sukcesywnie zwiększała się, nie przekraczając 55 osób. Początkowo młodzi hokeiści występowali pod nazwą Orlęta, później utrwaliły się nazwy SMS I i SMS II, co wiązało się z grupami wiekowymi.
W roku szkolnym 1994/1995 dyrektorem NLO SMS PZHL był pan Bogusław Korban, a całym ośrodkiem szkolno-sportowym kierował Maciej Opalski. Po roku kierownictwo objął Zbigniew Drążkiewicz, początkowo, jako pełniący obowiązki, o od stycznia 1997 roku już jako oficjalnie powołany dyrektor szkoły. Przez ponad 15 lat swoich rządów dyrektor Drążkiewicz zmienił wygląd i warunki socjalne w szkole, w tym też czasie drużyny SMS I i SMS II odniosły największe sukcesy na arenie międzynarodowej. Były one zasługą trenera Władimira Safonowa, niezwykle zaangażowanego w działalność sportową szkoły. Niestety, musiał on zrezygnować z pracy ze względów zdrowotnych.
Od początku, przez 20 lat i nadal, w szkole pracuje pani Aleksandra Pobiega, która należy do ścisłego grona kierowniczego, pełniąc od ponad 18 lat funkcję dyrektora do spraw pedagogicznych.
Po odejściu dyr. Z. Drążkiewicza przez rok (1.09.2012-31.08.2013) placówką zarządzał pan Jerzy Pawłowski, który wcześniej pełnił funkcję trenera. Obecnie – od września 2013 roku – szkole dyrektoruje pan Adam Fras. Młody, mający własną wizję, były hokeista i działacz, podjął próbę odbudowania dawnego prestiżu szkoły i jej sukcesów. W tych działaniach wspiera go kadra pedagogiczna i trenerska oraz wszyscy miłośnicy tej wspaniałej dyscypliny sportu.
Młodzi sportowcy, na co dzień mają kontakt z wybitnymi postaciami, zasłużonymi dla hokeja na lodzie. Wśród nich wymienić można olimpijczyków: pana Andrzeja Zabawę, legendarnego już napastnika reprezentacji Polski, pełniącego funkcję kierownika drużyny, panów Jarosława Morawieckiego uznawanego za jednego z najlepszych środkowych w polskiej lidze – obecnie trenera w NLO SMS PZHL w Sosnowcu i Marka Batkiewicza świetnie wyszkolonego bramkarza – aktualnie trenera i dyrektora do spraw sportowych tutejszej placówki. Wraz z nimi pracują byli absolwenci szkoły – Rafał Twardy (kierownik drużyny) i Piotr Sarnik – trener.
W maju 2014 roku przeprowadzono na terenie szkoły ranking, w którym wyłoniono najwybitniejszych absolwentów. Zostali nimi:
- Leszek Laszkiewicz – napastnik
- Kamil Kosowski – bramkarz
- Paweł Dronia – obrońca.
Uczniowie NLO SMS PZHL mieli możliwość spotkania się i rozmowy z nimi zarówno na terenie szkoły, jak i poza nią. Wielką atrakcją dla młodzieży, przybyłych rodziców i pracowników NLO SMS PZHL był mecz towarzyski, jaki rozegrali aktualnie uczący się z absolwentami szkoły.
A teraz trochę statystyki.
– 321 – tylu absolwentów opuściło szkołę w czasie 20-letniej działalności NLO SMS PZHL w Sosnowcu;
– 46 – to liczba absolwentów – zawodników powołanych do kadry seniorskiej; są to:
- Andrzej Banaszczak
- Leszek Laszkiewicz
- Dariusz Zabawa
- Tomasz Rysz
- Adam Borzęcki
- Artur Ślusarczyk
- Jarosław Kłys
- Mariusz Trzópek
- Michał Kotlorz
- Jerzy Gabryś
- Piotr Sarnik
- Grzegorz Piekarski
- Jarosław Kuc
- Sebastian Pajerski
- Błażej Salamon
- Damian Słaboń
- Bartłomiej Piotrowski
- Adam Bagiński
- Łukasz Sokół
- Michał Piotrowski
- Łukasz Mejka
- Marcin Jaros
- Jarosław Dołęga
- Filip Drzewiecki
- Mikołaj Łopuski
- Bartosz Dąbkowski
- Maciej Urbanowicz
- Jarosław Rzeszutko
- Mateusz Rompkowski
- Tomasz Malasiński
- Mateusz Danieluk
- Kamil Kosowski
- Dariusz Gruszka I
- Paweł Dronia
- Jakub Witecki
- Radosław Galant
- Jakub Wanacki
- Bartłomiej Pociecha
- Tomasz Wawrzkiewicz
- Sebastian Łabuz
- Michał Radwański
- Tomasz Wołkowicz
- Marek Rączka
- Krzysztof Zborowski
- Paweł Skrzypkowski
- Daniel Galant
- Łukasz Wilczek
– 25 trenerów pracowało z młodzieżą uczęszczającą do Szkoły Mistrzostwa Sportowego, a wśród nich:
- Jerzy Mruk
- Władimir Safonow
- Walenty Ziętara
- Edward Miłuszew
- Jerzy Pawłowski
- Tomasz Rutkowski
- Siergiej Asoskov
- Andrzej Tkacz
- Wincenty Kawa
- Miloslav Pavelka
- Korol Vladimir
- Mariusz Kieca
- Wojciech Tkacz
- Milan Skokan
- Adam Gil
- Jan Eysselt
- Mieczysław Garbacz
- Jarosław Morawiecki – od 2008 do nadal
- Andrzej Masewicz
- Mieczysław Nahunko
- Tomasz Demkowicz
- Marek Batkiewicz – od 2012 do nadal (trener, dyrektor ds. sportowych)
- Andrey Parfenov
- Piotr Sarnik – od 2013 do nadal
- Torbjorn Johansson – od 2014.
Do sukcesów NLO SMS PZHL należy zaliczyć;
- sezon 1994/95 – juniorzy do lat 18 – II m-ce na MŚ gr. B
juniorzy do lat 20 – III m-ce na MŚ gr. B - sezon 1995/96 – juniorzy do lat 20 – I m-ce na MŚ gr. B
- sezon 1996/97 – juniorzy do lat 18 – II m-ce na MŚ gr. B
- sezon 1997/98 – juniorzy do lat 18 – III m-ce na MŚ gr. B
juniorzy do lat 20 – III m-ce na MŚ gr. B - sezon 1998/99 – juniorzy do lat 18 – III m-ce na MŚ gr. B
juniorzy do lat 20 – II m-ce na MŚ gr. B - sezon 2000/01 – juniorzy do lat 18 – III m-ce na MŚ gr. B
- sezon 2001/02 – juniorzy do lat 18 – II m-ce na MŚ Dyw. II
- sezon 2002/03 – juniorzy do lat 18 – II m-ce na MŚ Dyw. II
- sezon 2003/04 – juniorzy do lat 20 – I m-ce na MŚ Dyw. II. Gr. A
- sezon 2008/09 – juniorzy do lat 18 – II m-ce na MŚ I Dyw. Gr. B
- sezon 2009/10 – juniorzy do lat 18 – III m-ce na MŚ I Dyw. Gr. B
- sezon2010/11 – juniorzy do lat 20 – I m-ce na MŚ II Dyw. Gr. B – awans do I Dyw.
- sezon2012/13 – juniorzy do lat 20 – I m-ce na Dyw. I Gr. B
W zestawieniu podano tylko miejsca I, II i III, ale w pozostałych latach zawodnicy z SMS I i SMS II zajmowali bardzo często miejsca tuż za podium – IV i V.
Obecnie w Niepublicznym Liceum Ogólnokształcącym Szkole Mistrzostwa Sportowego Polskiego Związku Hokeja na Lodzie uczy się 52 uczniów. Młodzi hokeiści są zakwaterowani w internacie. W tym samym budynku, przy ulicy 3 Maja 41, jest również siedziba szkoły, co pozwala na maksymalną oszczędność czasu potrzebnego do przemieszczania się między miejscem zamieszkania a placówką oświatową. W pobliżu znajdują się obiekty treningowe – lodowisko, szatnie, cała baza treningowo – medyczna, z pomieszczeniami do odnowy biologicznej. Tuż obok jest również punkt żywieniowy.
Takie położenie obiektów, niezbędnych do właściwego funkcjonowania szkoły, umożliwia efektywne połączenie nauki z treningami. Bliskość internatu, lodowiska i stołówki sprawia, że uczniowie nie tracą czasu na dojścia czy dojazdy.
Z grupą przyjętych do szkoły uczniów pracuje nie tylko profesjonalna kadra trenersko – sportowa, ale także wykwalifikowani pedagodzy oraz oddani szkole pracownicy administracji i obsługi. Niektórzy od początku istnienia tej wyjątkowej placówki, inni mogą się pochwalić ponad 15-letnim stażem. Do takich osób należą:
- p. Urszula Krzysztoń -od 1994 roku nauczycielka języka niemieckiego,
- p. Bożena Chmielewska – księgowa od 1994 roku,
- p. Łucjan Hachuła – od 1994 roku fizjoterapeuta,
- p. Andrzej Zabawa – kierownik drużyny związany ze szkołą od 20 lat,
- p. Jacek Dela – pracownik obsługi z 20-letnim stażem.
W latach 1995 – 1998 związali swe losy z NLO SMS PZHL i pracują tu nadal:
- nauczyciele – pp. Karina Kurzak, Henryka Krajewska, Urszula Krzysztoń, Martyna Rzętała, Jolanta Włosińska, Dorota Wilk, Tomasz Laber, Szczepan Dyrka;
- pracownik administracji – p. Joanna Dubińska ;
- specjalistka do spraw kadr – p. Ewa Wójcik;
- fizjoterapeuta – p. Krzysztof Ritszel.
Szczególne uznanie należy się nauczycielom. To ich zaangażowanie, gotowość do uczenia w nietypowych godzinach między treningami sprawia, że szkołę kończy 100% uczęszczających do niej uczniów.
Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Szkoła Mistrzostwa Sportowego Polskiego Związku Hokeja na Lodzie w Sosnowcu to jedyna tego typu placówka w Polsce. O jej przydatności świadczy liczba absolwentów, zwłaszcza tych, którzy zasilają szeregi kadry seniorów. Co roku, na testy sportowe przed przyjęciem do szkoły, stawia się kilka razy więcej kandydatów, niż ilość oferowanych uczniom miejsc. Fakt ten pokazuje, że taka placówka jest potrzebna. Oczywiście, wiele jest do poprawy i wiele do zrobienia, ale pasjonaci hokeja na lodzie mają nadzieję na dalszą działalność i rozwój tej tak potrzebnej szkoły.
Dorota Wilk